Biz Sizi Arayalım

divider

Zorunlu Şirket Avukatlığı

separator

Zorunlu Şirket Avukatlığı

/ 0 Comments /

Ofisimiz Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku alanında uzmanlık düzeyinde faaliyet göstermekte olup, şirketlerin avukatlık ve danışmanlık hizmeti ihtiyaçlarına çözüm sağlamaktadır.

Ayrıca 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesine göre Türk Ticaret Kanunu’na göre 2021 yılı için 250.000 veya daha fazla sermayesi bulunan şirketlerin sözleşmeli bir avukat bulundurmasını zorunlu kılmaktadır. 

Bu düzenlemeye uymayan anonim şirketlere Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için,  asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.

Şirketinize hukuki destek almak isterseniz 0532 293 68 54 nolu telefondan veya iletişim sayfasındaki formdan, ofis telefonundan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Zorunlu Şirket Avukatı

ZORUNLU ŞİRKET AVUKATLIĞI

Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca 250.000TL ve üstü esas sermayesi olan bir anonim şirketiniz varsa davanız, icra takibiniz veya sizlerden gelen tabirle avukatlık işiniz olmasa dahi sözleşmeli avukat bulundurulması yasal zorunluluktur. 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak soruşturmada sözleşme, avukata ait serbest meslek makbuzu, makbuzlara ilişkin ödeme dekontu ibrazı gerekmektedir. Yalnızca anonim şirket avukatlık sözleşmesi yapılması yeterli değildir.

Avukatlık Kanunu’ndaki düzenleme yalnızca anonim şirketler ile kooperatifler yönünden zorunluluk getirmektedir. Bu doğrultuda da Türkiye’de faaliyet gösteren limited şirketlerin sermayesine fark etmeksizin avukat bulundurma zorunluluğu yoktur.

ŞİRKETTE ZORUNLU AVUKAT BULUNMAZSA NE OLUR?

2021 Yılı için 250.000TL ve üstü esas sermayesi bulunan anonim şirketlerin avukat bulundurması yasal zorunluluktur. Bu yasal zorunluluğa uymayan şirketlere, bulundukları ildeki Baro Başkanlıkları tarafından sözleşmeyi ibraz etmesi için bir yazı gönderilmektedir. Bu yazıya istinaden sözleşme ve dayanak belgeler sunulmadığı takdirde Baro Başkanlıkları tarafından o ilin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şirket hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Avukatlık Kanunu’na aykırı olarak A.Ş’lerde avukat bulundurulmazsa asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası uygulanacaktır.

2021 yılı için avukat bulundurmamanın aylık cezası 3577,50TL X 2 olmak üzere aylık toplam 7155’dir.

Anonim şirkette sözleşmeli avukat yıl boyu bulundurulmadıysa toplamda 85860TL idari para cezası uygulanacaktır.

ANONİM ŞİRKET ZORUNLU AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADARDIR?

Asgari Avukatlık ücreti her yıl T.C. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2021 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre 1136 sayılı Kanun’un 35. maddesi gereği zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek asgari ücret aylık 3405TL‘den aşağı belirlenemeyecektir.

Yazımızda detaylarıyla belirttiğimiz üzere avukat bulundurması zorunlu olan şirketlere hukuk büromuz tarafından Av. Mesut Kavak yönetiminde avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. Sözleşmeli şirket avukatlığı veya zorunlu şirket avukatlığı ile ilgili detaylı bilgi ve teklif almak için 0532 293 68 54 nolu telefondan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Arb. Av. Mesut Kavak

separator

No comments so far!

    Comments are closed

    separator