Biz Sizi Arayalım

divider

Kentsel Dönüşüm Tapu Harç İadesi Nasıl Alınır?

separator

Kentsel Dönüşüm Tapu Harç İadesi Nasıl Alınır?

/ 0 Comments /

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile birlikte afet riski altındaki birçok bina yıkılarak daha güvenli binalar inşa edilmeye başlanmıştır. Afet riski taşıyan bölgelerde ekonomik ömrünü tamamlamış yapılar devlet tarafından sağlanan kredi desteği, kira ve taşınma yardımı, vergi ve harç muafiyeti gibi birtakım ilave imkanlarla daha cazip hale getirilmiştir. Tapu harcından muafiyet ve tapu harç iadesi de bu kapsamdaki kişilere sağlanan bir haktır. Bu hakka sahip olan kişilerde kentsel dönüşüm tapu harcı iadesi nasıl alınır diye araştırmalar yapmaktadır.

Bu kanunla birlikte tapu harcı, noter harcı ve belediye harçları gibi birçok harç ve vergi de muafiyet kapsamına alınmıştır. Ancak kanunun uygulandığı ilk yıllarda özellikle tapu müdürlükleri tarafından vatandaşlardan haksız ve hukuki dayanaktan yoksun şekilde tapu harçları tahsil edilmiştir. Yazımızın devamında kentsel dönüşüm nedeniyle tapu harcı iadesi nasıl alınır hususunda detayları paylaşacağız.

Başvuru ve dava süreciyle ilgili yazımızdan bilgi edinebilir, hukuki destek ve avukatlık hizmeti almak için 0216 428 54 54 nolu telefondan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Tapu Harcı İadesi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşümde Hangi Harç ve Vergiler Muafiyet Kapsamındadır?

6306 Sayılı Kanun‘a göre kentsel dönüşüm kapsamında muafiyet sağlanan vergi ve harçlar şunlardır:

 • Tapu ve kadastro harçları,
 • Noter  harçları,
 • Belediyeler tarafından alınan harçlar,
 • Veraset ve intikal vergisi,
 • Damga vergisi,
 • Banka ve sigorta muameleleri vergisi(BSMV),
 • Döner sermaye ücretleri

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen bir taşınmaz için yukarıda saydığımız bedellerden ödemiş olduklarınız varsa bu bedelleri faiziyle birlikte iade almanız mümkündür.

Kentsel Dönüşüm Tapu Harç İadesi İçin Gerekli Belgeler

Yenilenen bir yapıdan daire, dükkan vb. satın aldıysanız ve yukarıdaki maddelerde sayılan vergi veya harç ödemesi yaptıysanız aşağıdaki belgelerle birlikte kentsel dönüşüm harç iadesi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Tapu örneği,
 • Vergi/harç ödeme belgesi,
 • Satış sözleşmesi ve varsa faturası,
 • Riskli yapı belgesi,
 • Riski yapı muafiyet belgesi.

Kentsel Dönüşüm Harç ve Vergilerinin İadesi İçin Nereye Başvurulur?

6306 sayılı Kanun kapsamında yukarıda sayılan bedellerden birini ödemiş olmanız durumunda, ödeme yaptığınız vergi dairesine yazılı başvuruda bulunarak ödemiş olduğunuz bedellerin iadesini talep edebilirsiniz.

İlgili vergi dairesinin olumsuz cevap vermesi veya hiç cevap vermemesi durumunda bu kez şikayet yoluyla bir üst merci olan Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılan başvuruya da 30 gün içinde cevap verilmezse veya talep reddedilirse bu kez vergi mahkemesinde dava açma hakkı ortaya çıkacaktır.

Kentsel Dönüşüm Harç ve Vergi İadesi Davası

Ödediğiniz vergi veya harç bedellerini belirli süreler içerisinde iade almanız mümkündür. Bu husus Vergi Usul Kanunu’na yapılan atıfla belirlenmektedir. Vergi Usul Kanunu’na göre kentsel dönüşüm nedeniyle ödenen vergi ve harçların iadesi için ödeme tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde yasal yollara başvurulmuş olması gerekmektedir

Unutmayın, ödeme tarihinizden itibaren 5 yıl geçtiyse artık ödediğiniz bedeli talep hakkınız ortadan kalkmış olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Harç ve Vergi İadesi Davası

Dönüşüm kapsamında satın aldığınız daire, dükkan gibi taşınmazlarla ilgili yukarıda saydığımız belgelerle birlikte idari başvurularınızı yaptınız ancak olumsuz cevap aldınız veya cevap alamadınız. Bu durumda başvurunun dolmasından otuz gün geçtikten sonraki otuz gün içerisinde vergi mahkemesine başvuru yapılarak vergi ve harç iadesi davası açılması gerekmektedir.

Vergi mahkemesi tarafından mahkemeye sunduğunuz dava dilekçesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na tebliğ edilecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelecek savunma dilekçesi ve ekinde konuyla ilgili belgelerin mahkeme dosyası girmesi sonrasında mahkeme dosyayı inceleme sırasına alacaktır. Vergi mahkemesi davanızla ilgili karar verdiğinde tarafınıza tebligat ile bu kararı gönderecektir.

Özellikle belirtmek gerekir ki idari başvurular ve vergi davaları kanunla belirlenmiş süreler ve usul hukuku kapsamında dosyayı incelemektedir. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için vergi davaları alanında uzman bir avukattan destek alınmasını önermekteyiz.

Kentsel dönüşüm nedeniyle vergi ve harç iadesi talepleriniz için 0532 652 54 54 nolu telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Afet riskiyle yenilenen kentsel dönüşüm alanlarında veya sair sebeplerle sahibi olduğunuz yerlerde kamulaştırma yapıldıysa buraya tıklayarak ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

separator

No comments so far!

Comments are closed

separator