Biz Sizi Arayalım

divider

Eşin Mallarına Tedbir Konulabilir mi?

separator

Eşin Mallarına Tedbir Konulabilir mi?

/ 0 Comments /

Boşanma sürecindeki çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de boşanma davası açmadan önce eşlerinin malvarlığı üzerinde tedbir uygulanıp uygulanmayacağıdır.

Türk Medeni Kanunu’nda  ailenin ekonomik varlığının korunması için özel bir düzenleme yer almaktadır. Kanunun 199. maddesine göre;

Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan malî bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, belirleyeceği
malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hâkim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hâkim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, re’sen durumun tapu
kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

Görüldüğü üzere kanun koyucu ailenin ekonomik varlığını korumak için eşlerden birinin talebi üzerine gerekli önlemleri almakla yetkili kılınmıştır. Buna göre boşanma davası öncesinde eşinizin mal kaçırdığını yada kaçıracağını düşünüyorsanız derhal bir avukatla irtibata geçerek eşinizin tasarruf yetkisinin sınırlandırılması için mahkemeye başvuruda bulunun. Böylece eşinizin adına kayıtlı olan daire, ev, arsa, araba gibi taşınır-taşınmaz mallar üzerindeki tasarruf yetkisini sınırlandırarak sizin rızanız olmadan işlem yapmasını engellemiş olursunuz.

Anlaşmalı boşanma yada çekişmeli boşanma öncesinde eşin mallarına tedbir koydurmak isterseniz tarafımızla da sitemizde bulunan iletişim bilgilerimizi kullanarak irtibat kurabilirsiniz.

Av. Mesut KAVAK

separator

No comments so far!

Comments are closed

separator