Biz Sizi Arayalım

divider

Anonim Şirketlerde Avukat Bulundurma Zorunluluğu

separator

Anonim Şirketlerde Avukat Bulundurma Zorunluluğu

/ 0 Comments /

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesine göre Türk Ticaret Kanununun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.

Ofisimiz Ticaret Hukuku alanında uzmanlık düzeyinde faaliyet göstermekte olup, birçok şirkete avukatlık ve danışmanlık hizmeti ihtiyaçlarına çözüm sağlamaktadır. Şirketinize hukuki destek almak isterseniz 0532 293 68 54 nolu telefondan veya iletişim sayfasındaki formdan, ofis telefonundan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Zorunlu Şirket Avukatı

HANGİ ANONİM ŞİRKETLERDE AVUKAT ZORUNLUDUR?

Avukatlık Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre kanunda ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla sermayesi bulunan şirketlerin avukat bulundurma zorunluluğu vardır. Bu da Türk Ticaret Kanunu’na göre 2024 yılı için 250.000 veya daha fazla sermayesi bulunan şirketlerin sözleşmeli bir avukat bulundurmasını düzenlemektedir.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak soruşturmada sözleşme, avukata ait serbest meslek makbuzu, makbuzlara ilişkin ödeme dekontu ibrazı gerekmektedir. Yalnızca anonim şirket avukatlık sözleşmesi yapılması yeterli değildir.

LİMİTED ŞİRKETLERDE AVUKAT ZORUNLU MUDUR?

Avukatlık Kanunu’ndaki düzenleme yalnızca anonim şirketler ile kooperatifler yönünden zorunluluk getirmektedir. Bu doğrultuda da Türkiye’de faaliyet gösteren limited şirketlerin sermayesine fark etmeksizin avukat bulundurma zorunluluğu yoktur.

DAVAMIZ VEYA AVUKATLIK İŞİMİZ YOK YİNE DE AVUKAT ZORUNLU MU?

Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca 250.000TL ve üstü esas sermayesi olan bir şirketiniz varsa davanız, icra takibiniz veya sizlerden gelen tabirle avukatlık işiniz olmasa dahi sözleşmeli avukat bulundurulması yasal zorunluluktur. 

SÖZLEŞMELİ AVUKAT BULUNMAZSA NE OLUR?

2024 Yılı için 250.000TL ve üstü esas sermayesi bulunan anonim şirketlerin avukat bulundurması yasal bir zorunluluktur. Bu yasal zorunluluğa uymayan şirketlere, bulundukları ildeki Baro Başkanlıkları tarafından sözleşmeyi ibraz etmesi için bir yazı gönderilmektedir. Bu yazıya istinaden sözleşme ve dayanak belgeler sunulmadığı takdirde Baro Başkanlıkları tarafından o ilin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şirket hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Avukatlık Kanunu’na aykırı olarak A.Ş’lerde avukat bulundurulmazsa asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası uygulanacaktır.

2022 yılı için avukat bulundurmamanın aylık cezası 13.414,50TL X 2 olmak üzere aylık toplam 26.829’dir.

Anonim şirkette sözleşmeli avukat yıl boyu bulundurulmadıysa toplamda 321.948TL idari para cezası uygulanacaktır.

ANONİM ŞİRKET ZORUNLU AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADARDIR?

Asgari Avukatlık ücreti her yıl T.C. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre 1136 sayılı Kanun’un 35. maddesi gereği zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek asgari ücret aylık 15800TL‘den aşağı belirlenemeyecektir.

Yazımızda detaylarıyla belirttiğimiz üzere avukat bulundurması zorunlu olan şirketlere hukuk büromuz tarafından Av. Mesut Kavak yönetiminde avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. Buraya tıklayarak Av. Mesut Kavak ve hukuk büromuz hakkında detaylı bilgi edebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arb. Av. Mesut Kavak

separator

No comments so far!

Comments are closed

separator