Biz Sizi Arayalım

divider

Vasi Araç Alımı Ek Karar Dilekçesi

separator

Vasi Araç Alımı Ek Karar Dilekçesi

/ 4 Comments /

Engelli yada hasta olması sebebiyle mahkeme tarafından kısıtlanan ve kendisine vasi atanan kişilerin, hastane raporuyla tespit edilmiş engellilik oranı %90 ve üzerindeyse Özel Tüketim Vergisi’nden muaf bir şekilde araç alma hakları bulunmaktadır. Ancak son yıllarda bu durumun engelli/hasta yakınları tarafından lüks araçların ÖTV’siz alınması ve kendileri menfaatine kullanılması nedeniyle vasilikte araç alımı ek karar adı altında uygulama gelişmiştir. Araç alımı ek karar örneği yazımızın sonunda yer almaktadır.

Yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Konuyla ilgili her gün onlarca telefon gelmektedir, lütfen soru sormak için aramayın. Ücretli olarak hukuki danışmanlık verilmektedir. 

Kısıtlı Kişi Adına Araç Alma Talebi Reddedilir mi?

Engelli araç alımı dilekçesi örneği birçok kişi tarafından mahkemelere sunulmaktadır. Ancak hukuki destek almayan birçok kişinin talebi sulh hukuk mahkemeleri tarafından reddedilmektedir. Bu nedenle engelli adına ÖTV muafiyetli araç alımı için mahkemeye başvuracaksanız hukuki destek almanızı önermekteyiz.

Türk Medeni Kanunu, kısıtlı kişinin haklarının korunması maksadıyla vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesi hakimine takdir hakkı tanımıştır. Bu kapsamda uygulamada karşılaştığımız örneklerden bazıları şöyledir:

  • İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bir mahkeme Mercedes, BMW, Audi gibi lüks sınıf araç alma talebine istinaden bu araçlar çok lüks diyerek izin vermemiştir,
  • İstanbul Anadolu Adliyesi’nde başka bir mahkeme hakimi sizin tercih ettiğiniz araç markalarından değil yerli üretim araçlardan birini almanıza izin veririm demiştir,
  • Başka bir mahkeme engellinin menfaatini kapsamında devletçe belirlenen yıllık sınırda olmak kaydıyla her türlü araca izin verilmeli şeklinde karar vermiştir.

Görüldüğü üzere tarafımızca tecrübe edinilen  örnekler konu tamamen mahkeme hakiminin takdirinde kalmaktadır. Vasilikte araç alımı ek karar talebinde bulunmadan önce satın alınacak aracın markası ve modeli mutlaka belirlenmeli ve vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesi ile görüşülmelidir. Ayrıca yapılacak işlemin engelli kişinin malvarlığında azalmaya sebebiyet vermemesi de büyük önem arz etmektedir.

Konuyla ilgili T.C. Anayasa Mahkemesi’de sulh hukuk mahkemesi tarafından vasinin engelli adına araç alım talebinin reddedilmesine karşı yapılan başvuru neticesinde engelli kişinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğini tespit etmiştir. T.C. Anayasa Mahkemesi’nin 07/03/2019 tarih ve 2015/17844 başvuru nolu kararına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

ÖTV’siz Araç Alma Limiti Ne Kadardır?

ÖTV muafiyetli araç almak için belirlenen üst limit her yıl Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. ÖTV muafiyet limitlerine ilişkin detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Araç Alımı Ek Karar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Araç alımı ek karar talebine istinaden birkaç gün ile birkaç hafta arasında karar çıkabilmektedir. Bu durum mahkemelerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Aşağıda tarafımızca bir günde alınan vasi araç alımı ek karar örneğini paylaşmaktayız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi her talep mahkemece kabul edilmeyecektir. Araç için kapora ödemeden önce bu durumu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

ÖTV’siz Araç Alımı Ek Karar Örneği

01.01.2018 tarihinden beri ülkemizde ÖTV muafiyetli araç alımı için yıllık üst limitler belirlenmektedir. Hukuk büromuz sizlerin talebi doğrultusunda en üst limitlerde araç alımı işlemleri için gerekli başvuruları yapmakta ve takip etmektedir.

2017 yılı sonunda Müvekkilimizin Mercedes, E serisi araç alım talebine ilişkin ek karar örneği yazımızın sonunda yer almaktadır.

Vasilik araç alımı ek karar talep dilekçesini ise her başvuru birbirinden farklı olduğu için burada paylaşmıyoruz. ÖTV muafiyetli araç alımı için ek karar başvurusu yapmadan önce hukuki destek almak isterseniz 0532 652 54 54 nolu telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Lütfen soru sormak için aramayın.

 

separator

Comments 04

Comments are closed

separator