Biz Sizi Arayalım

divider

Korsan Taksi İtiraz Dilekçesi

separator

Korsan Taksi İtiraz Dilekçesi

/ 0 Comments /

Turizm veya taşımacılık şirketi adına kayıtlı olmayan veya taksi plakasına kayıtlı bulunmayan binek araçlarla yapılan yolcu taşımacılığı Karayolları Trafik Kanunu’na aykırı olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle de özellikle büyükşehirlerde birçok araç korsan taksi olduğu gerekçesiyle trafikten men ediliyor ve idari para cezası uygulanıyor. Halk arasında bu idari işlem korsan taksi cezası olarak adlandırılmaktadır.

Sektörde korsan cezası olarak bilinen cezalardan dolayı taksicilik yapmayan birçok binek araç sahibi mağdur olmaktadır.

Yazımız bilgilendirme amaçlıdır.

Konuyla ilgili her gün onlarca telefon gelmektedir, lütfen soru sormak için aramayın.

Ücretli olarak dilekçe, hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verilmektedir. 

Korsan Taksi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Trafikten men işleminin iptali için açılacak davaların her biri farklılıklar göstermektedir. Daha önce takip ettiğimiz işlerde kimi komşusunu kimi bir yakınını taşıdığını söylemektedir. Açıkçası her olayın ve herkesin savunması birbirinden farklı olmaktadır. Doğrudan taksiler, turizm taşımacılığı şirketi tarafından yapılan taşımalar ile seyahat acentalığı faaliyeti kapsamındaki taşımalarda araçta bulunması gereken belgeler birbirinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle bu ayrımı yapmak ve korsan taksi itiraz dilekçesini buna göre dava dilekçesi oluşturmak gerekmektedir.

Bu nedenle de örnek bir dilekçeyi paylaşmanın hukuken faydalı olmadığı kanaatindeyiz.

Turizm Hukuku ile Taşıma Hukuku alanında bilgi ve deneyim gerektiren bu davalarda hukuki destek almanız önerilmektedir. Ofisimiz bu alanda dilekçe yazım, avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Korsan Taksi Cezasında Yürütmenin Durdurulması

Bu davayı açarken aracın trafikten men işleminin yürütmesinin durdurulması da talep edilmesi önem arz etmektedir. Aksi durumda aracınız 60 gün süreyle bağlı kalacaktır. Yürütmenin durdurulması talepli dava dilekçesi ile başvuru yaptıktan sonra genellikle birkaç gün içerisinde yürütmenin durdurulması kabul/red yönünde bir karar verilmektedir. Mahkemenin bu konuda karar vermesi gereken yasal süre 15 gündür. Ancak avukatlık desteği almanız durumunda mahkeme ile yapılacak görüşmelerle bu süreç kısalabilir.

Yargılama ise her mahkemede farklı olsa da yaklaşık bir yıl sürmektedir.

Eğer aracınız korsan taksi Ek 2/3 maddesi uyarınca trafikten men edildiyse idari işlemin iptali davası için 0532 652 54 54 nolu telefondan bizi arayarak avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Korsan Taksi Olduğu Gerekçesiyle Trafikten Men İşlemine Nasıl İtiraz Edilir?

Belediye sınırları içerisinde yalnızca Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetki belgesi sahibi turizm araçları ve taksi plakasına sahip taksiler yolcu taşımacılığı yapabilmektedir. Ancak denetim personellerinin hatalı işlemleri ile UBER’in yarattığı olumsuz algı nedeniyle gerçek kişilerin sahip olduğu binek araçlarına Karayolları Trafik Kanunu’nun EK 2/3 maddesine göre idari işlem uygulanmakta ve para cezası kesilmektedir.

Cezaların gerekçesi ilgili belediyeden ruhsat/izin almadan yetkisiz taşıma yapıldığına dayanmaktadır.

Ceza kesilen araçlara aynı işlemde korsan taksi olduğu gerekçesiyle araç 60 gün süreyle trafikten men edilmektedir. Aracının 60 gün süreyle trafikten men edilmesini istemeyen araç sahipleri itirazlarını yaparak, mahkemeden alınacak kararlar araçlarını geri almaları mümkündür.

Aracın Ek2/3 maddesi uyarınca bağlanması işleminden itibaren 60 gün içerisinde İdare Mahkemesi’nde dava açılması gerekmektedir. Bu davayı idari işlemin uygulandığı yerdeki idare mahkemesinde yapmak gerekmektedir.

Turizm araçlarına Ek 2/3 maddesi uyarınca ceza kesilmesiyle ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Korsan Taksi Ek 2/3 Cezası Nedir?

2918 Sayılı Kanun’un Ek- 2. maddesinde 21/02/2019 tarih ve 7166 Sayılı Kanun’un 5. maddesiyle yapılan değişiklik uyarınca;

“Araçlarını motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanır.

Ayrıca, araç on beş gün süre ile trafikten men edilir.

10/7/2004 tarihli ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve 3/7/2005 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden;

a- ) Çalışma izni/ruhsatı almadan,

b- ) Alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında,

c- ) Alınan izin/ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergâh dışında

belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak yasaktır. Bu fıkranın ( a ) bendine uymayanlara 5.010 Türk lirası, ( b ) bendine uymayanlara 2.018 Türk lirası,  ( c ) bendine uymayanlara 1.002 Türk lirası idari para cezası verilir. Fiilin işlendiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde tekerrürü hâlinde, bu fıkrada yer alan idari para cezaları iki kat olarak uygulanır.

İşleteni veya sahibi, sürücüsünün kendisi olup olmadığına bakılmaksızın aracın bu maddenin üçüncü fıkrasına aykırı olarak kullanılmaması hususunda gerekli tedbirleri almak ve denetimini yapmakla yükümlüdür. Araç, bu maddenin üçüncü fıkrasının;

( a ) bendinin ihlali hâlinde altmış gün,

( b ) bendinin ihlali hâlinde otuz gün,

( c ) bendinin ihlali hâlinde ise on beş gün süreyle trafikten men edilir.

Eğer aracınız korsan taksi Ek 2/3 maddesi uyarınca trafikten men edildiyse ve aracınızın otoparkta 60 gün bağlı kalmasını istemiyorsanız, idari işlemin iptali davası için 0532 652 54 54 nolu telefondan bizi arayarak dilekçe yazımı, hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Av. Mesut Kavak

separator

No comments so far!

Comments are closed

separator