Biz Sizi Arayalım

divider

Konutun Geç Teslimi Kira Kaybı Davası

separator

Konutun Geç Teslimi Kira Kaybı Davası

/ 0 Comments /

Büyük inşaat projeleri başta olmak üzere birçok inşaat projesinde yüklenici inşaat şirketleri, sözleşmede taahhüt ettikleri tarihte konutları mal sahiplerine teslim edememektedir. Bu durum özellikle 2000’li yıllardan sonra sıkça karşımıza çıkan bir dava konusu haline gelmiştir. Satın aldığınız yada kat karşılığı sözleşme ile inşa ettirdiğiniz konut zamanında teslim edilmezse haklarınız nelerdir?

Yargıtay’ın kararlarına göre  her iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerde, alacaklı, temerrüde düşen borçludan TBK 125. maddeleri çerçevesinde aynen ifa ve gecikmeden dolayı uğradığı zararının veya aynen ifayı reddederek müspet zararının yahut sözleşmeyi feshederek menfi zararının tazminini seçimlik olarak isteyebilir. Somut uyuşmazlıkta davacı, sözleşmeyi ayakta tutarak geç teslim nedeni ile uğradığı zararın tazminini istemektedir. Bu durumda, gerek sözleşme gerekse TBK.125. maddelerine göre davacının zararını talep etme hakkı bulunmaktadır.

Konutu teslim alabilmek için imzalamanız gerektiği söylenen ibraname veya feragatname niteliğindeki belgeleri hukuki destek almadan imzalamayın.

Taşınmazın Geç Teslimi Kira Kaybı

Size detaylı bilgi vermemizi isterseniz 0216 428 54 54 nolu telefondan irtibata geçebilirsiniz.

KONUTUN GEÇ TESLİMİNDEN KAYNAKLI KİRA KAYBI ALACAĞI

Müteahhit firma ile aranızdaki sözleşmede bir teslim tarihi belirlenmiştir. Ancak genellikle müteahhit firmalar bu tarihe eklenmek üzere “iş günü olarak” bazı ek süreler olabileceğini belirlemişlerdir. Örneğin inşaat ruhsatının geç alınması, yapı kullanım(iskan) belgesinin alınamaması gibi durumların teslim tarihine ilave edileceği düzenlenmiştir. Ne var ki bu düzenlemelerin önemli bir kısmı geçersizdir.

Her somut olayda farklılık gösterse de size taahhüt edilen teslim tarihinde konutunuz teslim edilmezse, teslim tarihine kadar kira kaybınızı inşaat şirketinden talep edebilirsiniz.

GEÇ TESLİMDEN KAYNAKLI KİRA ALACAĞI DAVASI NASIL AÇILIR?

Sözleşmeye yada kanuna aykırı şekilde konut, size taahhüt edilen tarihte teslim edilmediyse teslim tarihine kadar kira alacağı talep etmenize bir engel yoktur. Ancak tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk 2020 yılı itibariyle dava şartı haline gelmiştir. Bu kapsamda da geç teslimden kaynaklı kira kaybı davasını açmadan öncelikle arabuluculuk başvurusu yapılması kanuni bir zorunluluktur.

Arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanamaması halinde ise artık dava açmanıza bir engel bulunmamaktadır.

KONUTUN GEÇ TESLİMİNDEN KAYNAKLI KİRA ALACAĞI GÖREVLİ YETKİLİ MAHKEME

Davanıza bakacak mahkeme ve hangi yerdeki mahkemede davanın görüleceği taşınmazı tüketici yada tacir olarak alıp almadığınıza göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle taşınmazın hangi amaçla alındığı belirlenir, buna göre de görevli ve yetkili mahkeme belirlenebilir.

KİRA KAYBI DAVASINDA KİRA BEDELİ NASIL BELİRLENİR?

Dava açarken mutlaka bir avukat destek alın. Bu davalar teknik hukuk bilgisi gerektirmektedir. Aksi durumda hem hakkınızı alamayabilir hem de karşı tarafa mahkeme masrafları ve avukat ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Taşınmaz geç tesliminden kaynaklı kira alacağı davasında avukatınız dava türünü somut olaya göre belirler ve dava değerini de buna göre mahkemeye bildirir. Kira kaybı davasında emsal kirayı sizin belirlemeniz aleyhe sonuçlar verebilir. Yargılama sürecinde dosyanız bilirkişiye giderek aylık kira bedeli, geç teslime konu süre hesaplanır ve buna göre alacağınız belirlenir.

Evinizde kiracı varsa kiracıyı tahliye etmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz. 

KONUTUN GEÇ TESLİMİ VE KİRA KAYBI DAVASI NE KADAR SÜRER?

Konutun geç teslimi sebebiyle açılacak dava, adliyeden adliyeye ve hatta mahkemeden mahkemeye farklılık gösterecektir. Ancak bu süreç yaklaşık 1-1,5 yıl kadar sürmektedir.

Yukarıda özet olarak açıkladığımız gibi konutun geç tesliminden kaynaklı kira kaybı davası teknik bir davadır. Bu nedenle gayrimenkul hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukattan hukuki destek almanız haklarınızı korumak açısından faydalı olacaktır. Büromuzdan destek almak isterseniz 0532 652 54 54 nolu telefondan irtibat kurabilirsiniz.

 

separator

No comments so far!

Comments are closed

separator